Rynek nieruchomości, po raz kolejny udowadnia, że jest odporny na wszelkie zawirowania. Po pandemii wyszedł bez szwanku, a obecna niesprzyjająca sytuacja gospodarcza również, nie jest mu straszna. Zmieniają się tylko kierunki inwestycyjne. Do niedawna popularne były szybkie flipy, teraz na topie jest wynajem. Ten trend zostanie z nami długo.

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiało się sporo prognoz, głównie o pęknięciu bańki mieszkaniowej i ogromnym spadku cen. Do tego nie doszło, a ceny nieruchomości pozostają wysokie.  Pojawiają się korekty, natomiast w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat, wartości nieruchomości w dobrych lokalizacjach wzrosną. Tego typu inwestycje powinny być więc rozpatrywane w długookresowym horyzoncie. Co jeszcze przemawia za wyborem akurat tej formy pomnażania środków?

#1 Ochrona kapitału

Niezaprzeczalnie, jedną z lepszych decyzji, która może uchronić kapitał przed inflacją,  jest inwestowanie. Zakup nieruchomości, np. apartamentu na wynajem wydaje się być rozsądną inwestycją, bo kapitał nie traci na wartości, a dodatkowo generuje zysk.  To jedna z niewielu inwestycji, która jest w stanie zabezpieczyć wartość zgromadzonych oszczędności.

#2 Pasywny dochód

Wynajem nieruchomości interesuje głównie pasywnych inwestorów, którzy liczą na comiesięczny zysk. Mogą zdecydować się na wynajem mieszkania, ale też zakup apartamentu i wynajmowanie go turystom. Branża hotelarsko-turystyczna to obecnie prężnie działający sektor rynku, dzięki czemu nieruchomości typu condo są atrakcyjną propozycją lokaty kapitału.

#3 Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Pieniądze, które do tej pory były inwestowane np. tylko w giełdę, lepiej jest podzielić na różne rodzaje inwestycji. Tylko wtedy można ograniczyć ryzyko utraty wszystkich środków w przypadku niepowodzenia jednej z inwestycji.

#4 Możliwość odzyskania podatku VAT

Zakup lokalu użytkowego wiąże się z możliwością odliczenia VATu. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i osób fizycznych.  Jednak warunkiem uzyskania zwrotu podatku jest wykorzystywanie lokalu wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT-em, czyli np. najmu.

#5 Udział w infrastrukturze obiektu

Inwestycja w apartament w hotelu, związana jest z możliwością korzystania z części wspólnych, np. basenu, sauny czy siłowni. To główna zaleta inwestowania w apartamenty wakacyjne.  Nieruchomości mieszkaniowe takiej możliwości nie oferują.

#6 Wzrost wartości inwestycji w czasie

Wartość nieruchomości w dobrych lokalizacjach w długim okresie wzrasta. Oczywiście na przestrzeni lat mogą zdarzać się okresowe spadki cen, ale w perspektywie kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat, ich wartość rośnie.

#7 Zabezpieczenie przyszłości dzieci

Zakup nieruchomości, szczególnie mieszkaniowej to dobra forma zabezpieczenia przyszłości dzieci. Zanim dorosną, takie mieszkanie może generować zyski z najmu, a później dziecko zdecyduje, czy chce w nim zamieszkać, czy woli nieruchomość spieniężyć.

#8 Wakacyjne lokum

Inwestycja w condo czy aparthotel wiąże się, z możliwością korzystania z lokalu w ramach pobytów właścicielskich. Dzięki temu nie trzeba szukać noclegu i ponosić wysokich kosztów pobytu. Można za to wraz z rodziną przebywać podczas urlopu w swoim własnym wakacyjnym apartamencie.

# 9 Bezobsługowość

Niektórzy nie decydują się na inwestycje w nieruchomości, ze względu na brak czasu. Są jednak inwestycje bezobsługowe, które nie wymagają żadnego zaangażowania, np. zakup lokalu w condohotelu. Współpraca z operatorem polega wtedy na kompleksowym zarządzaniu najmem.

# 10 Możliwość skorzystania z obcego kapitału

Osoby fizyczne, które chcą kupić nieruchomość, mogą skorzystać ze wsparcia banku, jeśli nie mają wystarczającej kwoty. Należy jednak pamiętać, że zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych, nie powinien być finansowany kredytem. Pokazała to ostatnia sytuacja, związana z ogromnym wzrostem rat kredytowych.

# 11 Możliwość inwestowania we współpracy

Niektórzy inwestorzy decydują się wspólnie ulokować kapitał, aby dzięki temu móc realizować duże projekty. Zamiast kupować mieszkanie, mogą na przykład wspólnie kupić kamienicę.

# 12 Niskie ryzyko inwestycyjne

Inwestycje w nieruchomości określane są mianem mało ryzykownych. Są przeznaczone dla inwestorów ceniących mniejszy, ale pewny zysk. W przeciwieństwie do innych rodzajów inwestycji, np. zakupu akcji, inwestycje w nieruchomości są o wiele bardziej przewidywalne, a tym samym bezpieczniejsze.

Inwestowanie w nieruchomości staje się coraz popularniejszą formą lokowania kapitału. Ma wiele zalet, dlatego interesują się nimi osoby, które mają nadwyżki gotówki i szukają sposobu na bezpieczne pomnażanie kapitału i uzyskiwaniu wysokich stóp zwrotu z inwestycji.