To pytanie powinno zainteresować osoby, które chcą zarabiać na wynajmie, a jednocześnie mieć swój drugi dom. Okazuje się, że osób, które dostrzegają zalety takiej inwestycji, jest coraz więcej. Zakup condo apartamentu w górach jest coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału. Przy zakupie apartamentu, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które zdecydują o powiedzeniu inwestycji.

Poszukując condo apartamentu w górach, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jaką formę nieruchomości chcemy zainwestować kapitał. Czy ma to być apartament w budynku mieszkalnym, gdzie inwestor sam będzie zarządzał rezerwacjami, czy apartament w hotelu, gdzie cały ciężar obowiązków będzie po stronie operatora? Oczywiście, coraz częściej spotykaną formą jest druga opcja, ze względu na minimalny udział inwestora w nadzorowaniu inwestycji.  Polega on na zakupie prawa własności do apartamentu w hotelu, który następnie w ramach umowy najmu przechodzi pod opiekę operatora. Umowa najmu zazwyczaj jest podpisywana na okres 10 lat.  W tym czasie inwestor otrzymuje co miesiąc wysoki czynsz.

Apartamenty w budynku hotelowym klasyfikowane są jako lokale usługowe, więc nie ma możliwości zameldowania się tam na stałe. Z drugiej strony takie inwestycje oferują coś więcej, niż zakup apartamentu w budynku mieszkalnym – przede wszystkim dostęp do strefy SPA, siłowni i innych atrakcji na terenie kompleksu. Inwestor może również zdecydować,  ile czasu przeznaczyć na wynajem apartamentu turystom. Oczywiście, im częściej apartament będzie wynajmowany, tym inwestor może liczyć na większy zysk. Aby turyści chętnie korzystali z apartamentu, a kalendarz rezerwacji był wypełniony po brzegi, apartament powinien spełniać kilka warunków.

Lokalizacja

Kluczem do powodzenia inwestycji jest, jak to w przypadku każdej nieruchomości –  lokalizacja.  Największą szansę mają apartamenty położone w najbardziej popularnych ośrodkach turystycznych, takich jak Szklarska Poręba, Karpacz, Zakopane. W przeciwieństwie do nadmorskich apartamentów, w górach sezon trwa cały rok. To oznacza, że kalendarz rezerwacji będzie wypełniony niezależnie od pory roku.  Przyglądając się odpowiedniej lokalizacji apartamentu położonego w górach, trzeba zastanowić się jakie oczekiwania mają turyści. Zazwyczaj korzystają z wyciągów narciarskich, dlatego im bliżej stoku będzie położony apartament, tym lepiej. Ważna jest również bliskość pozostałej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, ale też niedaleka odległość od najważniejszych atrakcji turystycznych i popularnych szlaków. Ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest również łatwość dojazdu do apartamentowca.

Widok

Każdy, kto planuje spędzić wczasy w górach, chce je oglądać każdego dnia i niekoniecznie tylko podczas spacerów. Dlatego jednym z najważniejszych walorów najbardziej obleganych lokali jest to, że zapewniają widok na góry. Z reguły są one droższe, ale jednak warte swojej ceny. Unikać należy apartamentów z widokiem na parking, zaplecze restauracji czy na altany śmietnikowe. Co ciekawe, niektóre lokale są położone na poziomie np. -2. To nie oznacza, że są gdzieś w piwnicy. Trzeba pamiętać, że w górach wiele budynków jest zbudowanych w układzie kaskadowym,  ze względu na ukształtowanie terenu. Często te apartamenty mają jeszcze lepsze udogodnienia, np. taras czy mały ogródek.

Udogodnienia

Wyposażenie, obok lokalizacji to równie ważny aspekt, na który zwracają uwagę turyści. Dlatego trzeba dowiedzieć się, czy wykończenie i wyposażenie mieszkania jest odpowiednie dla grupy potencjalnych najemców. Standardem jest wyposażenie apartamentu w TV, zestaw do parzenia kawy i herbaty, lodówka, sejf, suszarka. Ważny jest również dostęp do bezpłatnego internetu i telewizji satelitarnej. W budynku zaś powinna znajdywać się restauracja, bar, basen, sauny, siłownia, kącik zabaw dla dzieci. Coraz częściej w cenie są udogodnienia, takie jak prywatne jacuzzi czy sauna w pokoju. Jeżeli natomiast klientem docelowym mają być firmy, ważne jest zaplecze konferencyjne. Dobrze jest sprawdzić liczbę miejsc parkingowych i czy jest ona wystarczająca.

Operator

Inwestorzy, którym zależy na samoobsługowej inwestycji, powinni zdecydować się na podpisanie umowy z operatorem. Znalezienie najemców we własnym zakresie jest bardzo czasochłonne.  Odpada również problem z utrzymaniem czystości i serwisem. Operatorzy oferują kompleksowe usługi, w ramach których dbają o kalendarz rezerwacji. Nawet jeśli apartament nie będzie miał pełnego obłożenia, inwestor nic nie traci.   Zapewnia mu to umowa, w myśl której operator zobowiązuje się do wypłaty stałego czynszu, bez względu na obłożenie lokalu. Zarządca zajmuje się również promocją, marketingiem – które są niezbędne w procesie pozyskiwania rezerwacji.

Opinie

Operator odgrywa kluczową rolę w procesie inwestycyjnym, więc warto poszukać na jego temat opinii. Rekomendacje będą dowodem na to, że inwestycja będzie trafioną decyzją. Jeżeli natomiast w sieci pojawią się negatywne oceny, inwestor powinien zastanowić się, a przynajmniej dokładnie przeanalizować umowę najmu. Warto w niej zaznaczyć, że wszelkie koszty, np., związane z kosztownym remontem, są po stronie zarządcy. Należy również pilnować raportów finansowych, aby sytuacja związana z wydatkami była klarowna, a podział przychodów transparentny. Ważne są również opinie na temat budynku i dostępu do stref rekreacyjnych. Klienci, dokonując rezerwacji, często sugerują się opiniami, więc mają one duże znaczenie przy zapełnianiu kalendarza rezerwacji. Jeżeli klienci narzekają na basen, obsługę, czystość – lepiej dać sobie spokój z zakupem apartamentu w tym budynku.

Decyzja o zakupie apartamentu musi być poprzedzona skrupulatną analizą rynku. Mądrze podjęta, przyczyni się do osiągania cyklicznego, wysokiego przychodu. Wybór odpowiedniego apartamentu oraz operatora ma w tym przypadku kluczowe znaczenie.