Święta kojarzą się z rodzinną atmosferą, jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Nie każdy lubi spędzać świąteczny czas przy suto zastawionym stole w towarzystwie cioć i wujków. Trudno jednak odmówić udziału w rodzinnej uroczystości, aby nikt nie poczuł się urażony. Alternatywą jest wyjazd w góry. Ma to wiele zalet. Święta lub sylwestra spędzasz w gronie najbliższych, nie martwisz się o sprzątanie, gotowanie, zakupy i wystawne kreacje.

Badanie Revolut, w którym zapytano Polaków o świąteczne plany i wydatki, nie pozostawia złudzeń.  W tym roku święta będą skromne. Co czwarty badany przyznał, że już od jakiegoś czasu odkłada pieniądze, by mieć pewność, że nie zabraknie ich na święta. 54% respondentów, by zmieścić się w budżecie, poszuka produktów w obniżonej cenie. 4% weźmie kredyt lub pożyczy pieniądze od rodziny i znajomych. Co piąty pytany nie zamierza zbytnio celebrować świąt, bo w tym roku go na to nie stać.

Niestety aż 67% zapytanych Polaków nie planuje żadnych podróży. Tylko 6% planuje wyjazd na święta, ale nie ma pewności czy znajdzie na to budżet. 7% badanych chce sprezentować sobie pod choinkę świąteczną wycieczkę, a 4% badanych chciałoby otrzymać wycieczkę w prezencie. Oczywiście najlepszą opcją w zimowym okresie, jest wyjazd w góry. Dlaczego to dobry pomysł?

#1 Chcesz poczuć magię świąt

Jeżeli chcesz w tym roku zapomnieć o świątecznych obowiązkach i skupić się na atmosferze, wyjazd w góry będzie najlepszym rozwiązaniem. Otrzymasz w zamian malownicze widoki, które są idealną scenerią do świąt. To właśnie w górach atmosfera świąt jest wyjątkowa, bo ludzie tu bardziej niż w innych regionach kraju, celebrują tradycyjne obchody. Święta na wyjeździe mogą być pełne pięknych zwyczajów, takich jak strojenie choinki, dekorowanie pierników, góralskie biesiady oraz spotkanie ze Świętym Mikołajem. Pasterka w wiejskim kościółku będzie zupełnie inna do tej, do której byłeś przyzwyczajony.  Możesz wziąć udział w kuligu, smakować regionalnych  specjałów, słuchać kolęd, o których „miastowi” dawno zapomnieli.

#2 Nie chcesz zmuszać się do udziału w rodzinnych biesiadach

W niektórych rodzinach celebruje się zwyczaj hucznego biesiadowania w gronie dalszej rodziny. Podczas takich świątecznych spotkań, nie zawsze panuje rodzinna atmosfera. Zazwyczaj jest to impreza, która głównie skupia się na jedzeniu i piciu, a o późnej porze zdarza się, że dochodzi do rodzinnych waśni. Nie musisz zmuszać się do uczestniczenia w takich biesiadach, jeśli tego nie lubisz. Możesz skupić się na najbliższej rodzinie – dzieciach i partnerze – i zabrać ich w wyjątkową podróż. Wyjazd będzie argumentem nieobecności na rodzinnej imprezie, dzięki czemu nikt nie będzie miał do Ciebie o to żalu.

#3 Możesz bez problemu dostać wole w pracy

W tym roku wigilia wypada w sobotę – podobnie jak sylwester. Dlatego wystarczy, że weźmiesz 4 dni wolnego (27,28,29,30) i możesz cieszyć się aż 9-dniowym wolnym czasem od pracy. To w zupełności wystarczy aby odpocząć i się zregenerować. Wiele firm nie pracuje w tym okresie, lub świadczy tylko podstawowe usługi. Dlatego nie powinieneś mieć problemu z uzyskaniem od pracodawcy 4-dniowego urlopu. Sylwester wypada w sobotę, co oznacza, że masz całą niedzielę, aby się zregenerować i po południu wyjechać w podróż powrotną.

#4 Nie musisz sprzątać, gotować i robić świątecznych zakupów

Jeśli nie masz ochoty poświęcać się świątecznym obowiązkom, takim jak zakupy, porządki czy gotowanie, po prostu wyjedź w tym czasie w góry. Możesz zdecydować się na ofertę typowo świąteczną, gdzie w hotelu będzie zorganizowana wigilia, lub zupełnie darować sobie świąteczne obyczaje. Z pewnością w ten sposób unikniesz wielu obowiązków, a poczujesz jedynie radość z uroczystych dni. Święta spędzone w górach to idealny sposób, aby w pełni cieszyć się bliskością najbliższej rodziny. W końcu możesz przeznaczyć czas na poprawę relacji z partnerem i dziećmi. Możesz również zadbać o siebie, np. korzystać z oferty SPA, lub poprawić swoją kondycję podczas zimowych aktywności w otoczeniu górskich krajobrazów. Podobnie wygląda sprawa z organizacją sylwestra – większość hoteli ma przygotowaną specjalną ofertę sylwestrową, również dla dzieci.

#5 Chcesz aktywnie spędzić ten czas

Marzy Ci się szusowanie w białym puchu? Góry to właściwe miejsce!  W Polsce w okresie świąteczno – noworocznym najwyższe partie gór zawsze są zaśnieżone.  W przypadku niesprzyjających warunków do uprawiania narciarstwa czy snowboardingu, zarządcy stoków z pewnością zadbają o sztuczne naśnieżenie. Będzie na to sporo czasu pomiędzy świętami a sylwestrową nocą. Pamiętaj że, polskie góry to w zasadzie jedyne miejsce na mapie Polski, gdzie możesz mieć gwarancję białego Sylwestra.

Święta i sylwester w tym roku będą nas więcej kosztować i nie ma co się łudzić, że będzie inaczej. Udowodniło to badanie Revolut. Każda rodzina jednak zarządza budżetem według swojego uznania. Może więc  podjąć decyzję, że zamiast wydawać pieniądze na produkty spożywcze, dekoracje i prezenty, wspólnie spędzi czas we własnym towarzystwie w przepięknej śnieżnej scenerii.