Światowi krezusi ponad 30% majątku akumulują w postaci nieruchomości wykorzystywanych na własne cele. Chodzi nie tylko o główne miejsce zamieszkania, ale też nieruchomości wakacyjne, których najzamożniejsi mają nawet kilka.

Przeciętnie od 2 do 4 domów i apartamentów wakacyjnych – tyle mają najzamożniejsze osoby na świecie. Mówimy oczywiście o wszystkich nieruchomościach poza główną rezydencją. Do tego światowi krezusi kupują też nieruchomości w celach stricte inwestycyjnych. Te odpowiadają przeciętnie za 20-30% wartości portfela inwestycyjnego. Mają więc udział wyższy niż akcje i udziały czy papiery dłużne – wynika z raportu Knight Frank (Wealth Report 2020).

Co piąty miliarder planuje nowe zakupy

Nawet i bez tego tylko nieruchomości wykorzystywane na własne potrzeby stanowią przeciętnie 31% majątków najzamożniejszych osób na świecie – wynika ze wspomnianej publikacji. Największy odsetek znajdziemy w Azji (40%), a najmniejszy na Bliskim Wschodzie (średnio 20%). Mało tego, jeszcze pod koniec 2019 roku światowi krezusi planowali zakup kolejnych nieruchomości wykorzystywanych na własne potrzeby. Odpowiedzi takie znaleźć możemy w 21% ankiet przeprowadzonych przez Knight Frank. Najwięcej zakupów planowali miliarderzy z Bliskiego Wschodu czy Subkontynentu Indyjskiego. Rzadziej takie pomysły mieli Rosjanie, Kanadyjczycy i Amerykanie.

Powody są różne. Najczęściej wymieniana jest chęć podniesienia standardu życia lub po prostu wyprowadzka w inne miejsce na stałe. Na liście porodów do zakupu znajdziemy jednak też chęć zakupu nieruchomości wakacyjnej w słonecznej części kraju lub globu. Najrzadziej odpowiadają tak krezusi z Azji. Z drugiej strony jest to bardzo ważny powód dla zamożnych ludzi z bliskiego Wschodu, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ameryki Północnej i Australii. Pojawiają się też odpowiedzi, które sugerują, że wśród osób bogatych mamy wielu zwolenników szusowania – deklarują oni bowiem chęć zakupu nieruchomości w zimowych kurortach. Najczęściej odpowiedzi takie zebrali ankieterzy Knight Frank na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Rosji.

Najważniejsze są zieleń i SPA

Atrybuty nieruchomości, na które zwracają uwagę światowi krezusi w trakcie poszukiwań domów i apartamentów na własne potrzeby, to przede wszystkim rzeczy związane z dostępem do terenów zielonych i rekreacyjnych. Odpowiedziało tak 50% badanych. Podobne jest zainteresowanie jakością dostępnych udogodnień (zarówno na terenie inwestycji, jak i w jej okolicy). Chodzi więc nie tylko o SPA, siłownię i restaurację dostępną na miejscu, ale też o jakość tego rodzaju przybytków w sąsiedztwie. Najzamożniejsi nabywcy doceniają też ciekawą architekturę. Zwracają na nią uwagę nawet częściej niż na jakość powietrza w okolicy.

Do tego w ponad jednej ankiecie na trzy pojawiły się informacje o przykładaniu wagi do jakości lokalnej służby zdrowia. Podobnie często osoby bogate zwracają uwagę na to, aby inwestycja, w której kupują nieruchomość, była przyjazna środowisku jak i posiadała różnego rodzaju udogodnienia dostępne dla mieszkańców. Chodzi tu o takie rozwiązania jak parking, basen, siłownia, SPA, pomoc konsjerża czy bardziej nietypowe – pola golfowe, browar rzemieślniczy czy piwniczka do przechowywania win.

atrybuty nieruchomości kupowanych przez zamożnych

Źródła: