Inwestycja w zakup apartamentu w condohotelu oferuje inwestorom nie tylko regularne comiesięczne dochody w postaci stałego czynszu, ale także możliwość korzystania z pobytu właścicielskiego w dogodnych terminach. Co trzeba wiedzieć, aby w pełni z niego korzystać?

Zakup apartamentu w condohotelu to unikalna forma inwestycji nieruchomościowej, która łączy w sobie zarówno aspekty inwestycyjne, jak i korzystanie z nieruchomości na własne potrzeby. To model biznesowy, w którym inwestor nabywa własność apartamentu w hotelu lub condohotelu i ma możliwość zarabiania na wynajmie tego apartamentu, a także korzystania z niego w określonych terminach.

Czym jest pobyt właścicielski?

Przez większą część roku, apartament jest zazwyczaj wynajmowany gościom hotelowym. Jednak dzięki opcji pobytu właścicielskiego, kupujący ma szansę korzystać z lokalu w okresie określonym w umowie najmu. To oznacza, że inwestor ma prawo do korzystania z apartamentu na własne potrzeby w określonych terminach, co nazywa się “pobytem właścicielskim”.

Niekiedy jest również możliwość skorzystania z pobytu właścicielskiego w innych apartamentach znajdujących się w tym samym budynku, niebędących własnością inwestora. Szczegółowe warunki związane z pobytami właścicielskimi są dokładnie określane w umowach najmu i precyzyjnie określają terminy i okresy, w których można korzystać z apartamentu. Zazwyczaj pobyty właścicielskie trwają od kilku do kilkunastu dni w roku, w zależności od umowy.

Zasady pobytu właścicielskiego w condo

Koncepcja pobytu właścicielskiego w systemie condo polega na tym, że inwestor, który nabywa apartament, ma prawo korzystać z niego na własne potrzeby przez określoną ilość dni. Zazwyczaj zakres tego prawa wynosi od 7 do 28 dni w ciągu roku. Istnieją również oferty z opcją pobytu bezterminowego, ale również takie, w których właścicielowi nie przysługuje prawo do korzystania z apartamentu w ogóle.

W umowie powinno się znaleźć również precyzyjne informacje na temat osób uprawnionych do korzystania z pobytu właścicielskiego. Często umożliwia się korzystanie z condohotelu również dla rodziny i znajomych, choć nie zawsze oznacza to automatycznie udostępnienie lokalu w czasie nieobecności właściciela.

Niektórzy deweloperzy wykluczają możliwość pobytu właścicielskiego w sezonie szczytowym, obejmującym okres wakacji, ferii i długich weekendów, kiedy obłożenie hotelu jest największe.

Rodzaje pobytów właścicielskich w condo

Istnieje wiele różnych rodzajów pobytów właścicielskich. Dla potencjalnych inwestorów ważne jest zrozumienie różnic między nimi. Popularną opcją jest prawo do korzystania ze swojego apartamentu przez określoną ilość dni w roku. Innym rodzajem pobytu właścicielskiego jest tzw. „time-share”. To opcja, która pozwala inwestorom dzielić się czasem w apartamencie z innymi właścicielami. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie planują korzystać z apartamentu przez cały rok.

Inwestorzy często rezerwują swój pobyt z wyprzedzeniem, a dostępność może zależeć od zapisów uregulowanych w umowie najmu. W condohotelach dostępne są różne udogodnienia, takie jak baseny, restauracje i spa, które inwestorzy mogą wykorzystywać podczas swojego pobytu.

Ważne są zapisy w umowie

Podczas zawierania umowy najmu z myślą o korzystaniu z pobytów właścicielskich, istnieje wiele aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Oto lista czynników, które powinny być uwzględnione w umowie:

  • Maksymalna liczba dni pobytu

Sprawdź, ile dni w roku przysługuje Ci jako właścicielowi lokalu na pobyt właścicielski. Ta liczba może być zróżnicowana, od braku możliwości do kilku tygodni. Najczęściej spotykane są umowy pozwalające na korzystanie z lokalu przez 14-28 dni w roku.

  • Terminy dostępności

Upewnij się, że w umowie precyzyjnie określono, w jakich okresach nie można korzystać z pobytów właścicielskich. Często sezon letni lub święta mogą być wyłączone z dostępności, chociaż niektórzy operatorzy oferują możliwość skorzystania z lokalu w tych terminach, przy niższej rentowności.

  • Wyprzedzenie powiadomienia

Przyjrzyj się zapisom dotyczącym wyprzedzenia, jakie musisz zachować, aby skorzystać z pobytu właścicielskiego. Różni operatorzy stosują różne polityki, niektórzy pozwalają na korzystanie z lokalu, jeśli jest on dostępny, inni wymagają rezerwacji na kilka miesięcy naprzód.

  • Długość pobytu

Zorientuj się, jak długo może trwać pojedynczy pobyt właścicielski. Nie zawsze masz obowiązek wykorzystać wszystkie dni naraz. Niektóre umowy pozwalają na krótkie pobyty, inni preferują dłuższe okresy.

  • Opłaty związane z pobytem

Sprawdź, czy z pobytem właścicielskim wiążą się jakieś opłaty. Czasem są one całkowicie darmowe, czasem operatorzy wymagają opłat za dobę hotelową, sprzątanie lub jednorazową opłatę za korzystanie z udogodnień.

  • Możliwość modyfikacji

Zapytaj, czy masz możliwość modyfikowania swojego prawa do pobytów właścicielskich w kolejnych latach. Czy można zrezygnować z prawa do pobytu w jednym roku na rzecz wyższej rentowności w innym?

  • Udostępnianie lokalu

Dowiedz się, czy możesz udostępniać lokal znajomym i rodzinie, jeśli sam nie korzystasz z niego w danym terminie. Czy istnieją ograniczenia w tym zakresie?

  • Korzystanie z infrastruktury hotelowej

Jeśli planujesz korzystać z infrastruktury hotelowej podczas pobytu właścicielskiego, zorientuj się, czy i jakie opłaty mogą być z tym związane. Czy dla właścicieli przewidziane są zniżki na korzystanie z udogodnień hotelowych, czy są zupełnie darmowe?

Wszystkie te aspekty powinny być dokładnie omówione w umowie najmu, aby umożliwić inwestorom pełne korzystanie z pobytów właścicielskich i uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Rozszerzona forma pobytu właścicielskiego w condo

Niektórzy deweloperzy, czy operatorzy idą o krok dalej, oferując inwestorom rozszerzoną opcję pobytu właścicielskiego, która nie jest ograniczona wyłącznie do hotelu, w którym zakupiono apartament. Dzięki tej możliwości inwestujący w apartamenty nad morzem mogą okazjonalnie korzystać również z obiektów zlokalizowanych w różnych regionach Polski. To doskonała opcja, która nie ogranicza inwestora do ciągłego pobytu w jednym miejscu. Pozwala każdy urlop spędzić w różnych lokalizacjach, czy to nad morzem, czy w górach. Zazwyczaj skorzystanie z tego rodzaju pobytu wiąże się z obniżeniem gwarantowanej przez operatora stopy zwrotu, co jest ustalane indywidualnie w zależności od konkretnego obiektu.

Wnioski

Inwestycja w apartament w systemie condo to nie tylko możliwość generowania dochodów, ale także szansa na spełnienie marzenia o posiadaniu nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji. Przy dokładnym zrozumieniu zasad pobytów właścicielskich oraz umiejętnym wykorzystaniu tej opcji, inwestycja ta może przynieść wiele korzyści i satysfakcji z posiadania własnego apartamentu.