Romantycznie, sielsko, tajemniczo, a przede wszystkim zdrowo. Góry Izerskie wraz ze Świeradowem Zdrój stanowią bazę jednakowo dla rodzin z małymi dziećmi, ale również dla prawdziwych zapaleńców górskich szlaków. Jest tu pięknie o każdej porze roku, ale tylko jesienią można podziwiać płonącą czerwienią borowinę. Doskonale wiedzą o tym amatorzy biegówek i rowerzyści, których tu nie brakuje.

Góry Izerskie są niepozorne położone w cieniu Karkonoszy, przez co często niedoceniane. Znajdują się pomiędzy Świeradowem Zdrój a Szklarską Porębą, dokładnie na polsko-czeskim pograniczu. Granicę między Czechami a Polską wyznacza rzeka Izera, której pasmo górskie zawdzięcza swoją nazwę. Pochodzi od celtyckiego słowa isiras, co oznacza:  szybki, silny i bystry. Taka właśnie jest Izera.

Tylko 40% pasm górskich znajduje się po polskiej granicy z dwoma najwyższymi szczytami. Pierwszy to Grzbiet Wysoki o wysokości 1126 m n.p.m., potocznie nazywany Wysoką Kopą. Drugi to Grzbiet Kamienicki wysoki na 973 m n.p.m. Nie są to imponującej wysokości szczyty, ale dla wypoczywających tu rodzin okazują się wyjątkowo przyjemne. Łączy je wododział Kwisy i Małej Kamiennej – Rozdroże Izerskie.

Każdy poradzi sobie z pokonaniem szlaków, nie są wymagające nawet dla amatorów. Dlatego często  można tu spotkać rodziców pchających wózki z dziećmi – szlaki są bowiem asfaltowe i w miarę płaskie.  Dodatkowo w Górach Izerskich urządzono wiele różnorodnych tras rowerowych, czy biegowych. Jest ich tu w sumie ponad 100 kilometrów. Ponadto organizowane są tu unikatowe w skali całego kraju wyścigi psich zaprzęgów. Świeradów Zdrój jest też świetną bazą wypadową na pola golfowe klasy mistrzowskiej w Libercu, pola są oddalone raptem 35 km od centrum Świeradowa.

Góry Izerskie – tajemnica zaklęta w skałach

Góry Izerskie są jednymi z najbardziej tajemniczych gór w Polsce. Straszą ciemnością, bywają kapryśne pod względem pogody, a przede wszystkim są wyjątkowo wytrzymałe. Klimat jest tu surowy, słoneczne dni zdarzają się o wiele rzadziej, mgły są na porządku dziennym, a w czerwcu potrafi czasem padać śnieg.

Jeszcze nie tak dawno przeżyły katastrofę ekologiczną, po której odrodziły się silne, jak nigdy dotąd. Potężna klęska ekologiczna dotknęła pasmo górskie w latach 70. XX wieku. Powodem były napływające z kopalń i elektrowni zanieczyszczenia w postaci kwaśnych deszczów. Doprowadziły one do wymarcia dużej części lasu, porastającego Góry Izerskie. Na szczęście ogrom pracy i dotacji, pozwoliło przywrócić las do stanu poprzedniego. Dzisiaj Góry Izerskie są jednymi z najbardziej czystych obszarów Polski i Czech.

Przebywanie w takim klimacie, z pewnością zahartuje każdego, komu na co dzień brakuje motywacji. Izery są bajecznie sielskie, za sprawą ogromnych polan i łąk porośniętych wzdłuż  wartkich potoków różnokolorowymi kwiatami. Zimą Izery zmieniają się w małą Syberię – jest zimno, śnieżnie i wietrznie. Jest też najciemniej. Najciekawszym miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić nocną porą, jest Izerski Park Ciemnego Nieba. Podobno niebo jest niemal 40-krotnie ciemniejsze niż w mieście, a Drogę Mleczną widać po horyzont.  Drugie takie miejsce znajduje się w Bieszczadach, więc będąc tu nie ma, co się zastanawiać, nad sensem nocnej eskapady. Drogę mleczną jak również panoramę górską można oglądać ze ścieżki w chmurach, bo tak nazywana jest wysoka na 62 m konstrukcja spacerowa Sky Walk.

Świeradów Zdrój – klimat na zdrowie

Świeradów-Zdrój położony jest wysoko pomiędzy Kamienickim Grzbietem i Wysokim Grzbietem. Właśnie tu turyści najczęściej poszukują noclegów, podczas wypadu w Góry Izerskie. Szklarska Poręba oddalona o 25 minut jazdy samochodem przez Sudecką Drogę ze słynnym Zakrętem Śmierci jest bowiem bardziej tłoczna i głośna, a nie każdy to lubi. Świeradów emanuje spokojem, czas płynie tu jakby wolniej. To miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa, więc przewagę stanowią goście licznych sanatoriów.

Oprócz leczniczego charakteru Świeradowa- Zdroju, to przede wszystkim doskonałe miejsce do wycieczek. Wędrówki warto zacząć od Izerskiego Stogu. Mniej aktywni mogą skorzystać z jedynej w Sudetach całorocznej kolei gondolowej. Niezapomniane widoki na całą okolicę oficjalnie rozpoczną górski pobyt. Natomiast zimą kolejka gondolowa jest świetnym rozwiązaniem dla narciarzy zjazdowych. Warto wiedzieć, że w Świeradowie jest bardzo dobrze utrzymany stok narciarski, jeden z najdłuższych w Polsce. Izerski Stóg jest więc doskonałym miejscem dla narciarzy, którzy korzystają z oświetlonej i długiej na 2,5 kilometra nartostrady.

Tu, w Świeradowie Zdrój rozpoczyna się również Główny Szlak Sudecki im. dr. Mieczysława Orłowicza. Z 444-kilometrowej trasy przez masywy górskie Sudetów, aż 26 kilometrów przebiega właśnie przez Izery. Na trasie można zobaczyć jedne z najpiękniejszych torfowisk w Polsce. Torf był niegdyś wykorzystywany do leczniczych kąpieli w Uzdrowisku w Świeradowie-Zdroju. Obecnie w Domu Zdrojowym można pić wody mineralne, które są pozyskiwane w okolicy Świeradowa-Zdroju i Czerniawy Zdroju. Są bogate w wapń i magnez, przez co mają dobry skutek w leczeniu chorób układu krążenia i ruchu oraz alergii.

Wszystko to sprawia, że Świeradów-Zdrój jest idealną lokalizacją turystyczną, wciąż nieodkrytą przez masy. Na pewno każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie.