Condohotele to dość innowacyjna forma inwestycji nieruchomościowej, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Nie inaczej jest w polskich realiach. Dla przyszłych inwestorów, którzy jeszcze zastanawiają się nad zakupem apartamentu, przybliżamy tajemnice tego modelu inwestycji. Omówimy wszystkie aspekty, jakie inwestorzy powinni wziąć pod uwagę przed dokonaniem decyzji.

Condohotel, to połączenie dwóch słów: “condominium” (wspólnota mieszkaniowa) i “hotel”. Jest to innowacyjny model inwestycji, w którym inwestorzy nabywają apartamenty w obiekcie, który jest zarządzany i obsługiwany przez profesjonalne firmy. Każdy apartament jest wyposażony we wszystkie udogodnienia, jakie można znaleźć w tradycyjnym mieszkaniu, w tym kuchnię, łazienkę, sypialnię, oraz dostęp do infrastruktury hotelowej, takiej jak baseny, spa, restauracje i usługi sprzątania.

Apartament w condohotelu to nie mieszkanie

Ważne jest zrozumienie, że pokoje w condohotelach nie są samodzielnymi mieszkaniami w myśl ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Są to lokale użytkowe, a nie mieszkalne. Jednak, tak jak w przypadku “typowych” mieszkań, każdy z tych pokoi posiada odrębną księgę wieczystą, co pozwala inwestorowi na późniejszą swobodną odsprzedaż na rynku wtórnym. Warto również podkreślić, że wszyscy właściciele tych condohoteli, wspólnie czerpią zyski z posiadania swoich lokali. Jednakże, nabywca takiego lokalu powinien być świadomy warunków zawartych w umowie,  którą podpisze z operatorem.

Umowa z operatorem

Istotną kwestią dla nabywcy jest umowa o zarządzanie z operatorem condohotelu. Ta umowa powinna jasno określić, jakie zyski są gwarantowane. Ważne jest, aby zwrócić uwagę, czy umowa określa zysk brutto czy netto. Ponadto, umowa powinna precyzyjnie regulować kwestie związane z brakiem najemców lub nieosiągnięciem planowanego obłożenia apartamentu. Z reguły to operator condohotelu ponosi odpowiedzialność za te kwestie. Operator powinien również zobowiązać się do prowadzenia recepcji, przyjmowania klientów, utrzymania czystości lokali i dbania o budynek. Ponieważ umowa o zarządzanie jest zwykle podpisywana zaraz po umowie sprzedaży, zawsze warto skonsultować oba dokumenty z prawnikiem przed ich podpisaniem.

Dla kogo jest condohotel?

Grupą docelową dla condohoteli są przede wszystkim osoby, które poszukują inwestycji nieruchomościowej, która pozwoli im korzystać z apartamentu przez pewien okres w ciągu roku i generować dochód z wynajmu przez resztę czasu. Condohotele przyciągają zarówno indywidualnych inwestorów, jak i przedsiębiorców, którzy dostrzegają potencjał w zarządzaniu tego rodzaju nieruchomościami.

Korzyści inwestycji w condohotel

  • Dochód z wynajmu

Jednym z głównych atutów condohoteli jest możliwość generowania pasywnych dochodów z wynajmu apartamentu, co przyczynia się do zwrotu z inwestycji.

  • Łatwa obsługa

Zarządzanie apartamentem oraz całą infrastrukturą obiektu leży w gestii profesjonalnego hotelu, eliminując potrzebę zaangażowania w obsługę.

  • Dostęp do luksusowych udogodnień

Inwestorzy i ich goście mają dostęp do różnorodnych udogodnień hotelowych, co czyni pobyty jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

  • Różnorodność lokalizacji

Condohotele zazwyczaj znajdują się w atrakcyjnych turystycznych miejscach, co zwiększa atrakcyjność inwestycji oraz potencjał na jej zwrot.

Jednakże, inwestycja w condohotel nie jest pozbawiona wyzwań, dlatego warto zrozumieć pewne kluczowe kwestie.

Wyzwania inwestycji w condohotel

  • Zmienność rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości jest podatny na wahania, które mogą wpłynąć na wartość inwestycji, dlatego inwestorzy powinni monitorować tendencje rynkowe. Inwestycje w nieruchomości zawsze powinny być rozpatrywane w długofalowej perspektywie.

  • Koszty eksploatacji

Koszty zarządzania i utrzymania apartamentu, ponoszone przez hotel, mogą obciążyć zyski z wynajmu, dlatego ważne jest ścisłe monitorowanie tych kosztów.

  • Konkurencja na rynku wynajmu

W zależności od lokalizacji, konkurencja na rynku wynajmu apartamentów w condohotelach może być bardzo duża, co może wpłynąć na poziom wynajmu oraz stawki za nocleg.

  • Ograniczenia w korzystaniu z apartamentu

Inwestorzy często mają ograniczony dostęp do swojego apartamentu w trakcie sezonu turystycznego, co może wpłynąć na planowanie urlopu.

Inwestycja w condohotel – warto, czy nie?

Inwestycja w condohotel to świetna opcja dla osób, które pragną zarabiać na wynajmie nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych. Niemniej jednak, zanim zdecydujesz się na zakup apartamentu w condohotelu, zrozumienie zarówno korzyści, jak i wyzwań tego modelu inwestycji jest bardzo ważne. Warto dokładnie zbadać każdy projekt condohotelu, uwzględniając lokalizację, zarządzanie, historię wyników finansowych i prognozy na przyszłość.

Inwestycja w condohotel może przynieść znakomite rezultaty, ale wymaga starannej analizy, planowania oraz dbałości o każdy szczegół. Jeśli jesteś gotów podjąć wyzwanie inwestycji w ten unikalny model nieruchomości, może to okazać się dla Ciebie dochodową opcją inwestycji.