Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad alternatywnymi źródłami dochodu i sposobami zapewnienia sobie finansowej niezależności. Jednym z najbardziej fascynujących i pożądanych celów finansowych jest stanie się rentierem – osobą, która czerpie pasywne przychody, niezależnie od tradycyjnego zatrudnienia.

W pojęciu “rentier” kryje się idea wolności finansowej, która pozwala na realizację marzeń, podróże, czas dla rodziny i pasje, bez konieczności spędzania większości życia w pracy. Ale jak właściwie zostać rentierem? Jakie kroki podjąć, aby zbudować stabilny strumień pasywnych dochodów i cieszyć się życiem na własnych warunkach?

Są różne strategie, narzędzia i umiejętności niezbędne do osiągnięcia tego celu. Szczególne znaczenie ma oczywiście inwestowanie w nieruchomości, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób pragnących zabezpieczyć swoją przyszłość finansową. Jednym z ciekawych kierunków inwestycyjnych jest zakup apartamentów w condohotelach, które pozwalają na generowanie pasywnego dochodu w postaci wynajmu.

Kim jest rentier?

Rentier to osoba, która czerpie dochody z posiadanych inwestycji, a szczególnie z nieruchomości. Termin ten jest często używany w kontekście osób, które osiągają znaczne przychody z wynajmu mieszkań, apartamentów czy innych rodzajów nieruchomości. Rentierzy zazwyczaj mają na celu zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej, tworząc pasywny strumień dochodów, który nie jest uzależniony od tradycyjnego zatrudnienia.

Jak osiągnąć pasywne przychody?

Pasywne przychody to dochody, które generowane są bez konieczności aktywnego uczestniczenia w procesie zarabiania. W kontekście inwestowania w nieruchomości, pasywne przychody można osiągnąć poprzez wynajem nieruchomości lub generowanie dochodu z inwestycji, które nie wymagają codziennego zaangażowania.

Przykładem pasywnego przychodu jest czynsz z wynajmu apartamentu w condohotelu. Kupując apartament w condohotelu, stajesz się współwłaścicielem budynku, a jednocześnie możesz korzystać z usług hotelowych, takich jak sprzątanie, obsługa recepcji czy restauracje. Dzięki temu, mieszkanie w condohotelu jest atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i długoterminowych najemców. Dzięki stałemu napływowi gości, masz pewność, że Twoja nieruchomość będzie generować dochód przez cały rok. Condohotele są zarządzane przez profesjonalne firmy hotelowe, które dbają o codzienną eksploatację, marketing i obsługę klienta. To oznacza mniej pracy dla Ciebie jako właściciela.

Potencjał zarobkowy w condohotelach może być znaczny, ale zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości, jej stan techniczny, sezon turystyczny oraz strategia wynajmu.

Jak zostać rentierem?

Aby stać się rentierem i osiągnąć pasywne przychody, musisz podjąć kilka kluczowych kroków. Pierwszym, jest zdobycie wiedzy na temat inwestowania. To ważne, aby podejmować świadome decyzje. Możesz uczestniczyć w kursach, czytać książki, korzystać z internetowych źródeł wiedzy oraz konsultować się z ekspertami finansowymi.

Określ, ile pieniędzy jesteś gotów zainwestować i jaki jest Twój cel finansowy. Ile potrzebujesz pieniędzy każdego miesiąca, aby czuć się wolnym finansowo. Sporządź plan inwestycyjny i budżet, który pomoże Ci osiągnąć te cele.

Wybierz odpowiednią strategię inwestycyjną, która odpowiada Twoim celom i tolerancji ryzyka. Rozważ inwestycje w różne aktywa, branże i regiony geograficzne. W ten sposób zdywersyfikujesz swój portfel inwestycji i zminimalizujesz ryzyko, że niepowodzenie w jednej inwestycji nie zmieni znacząco Twojego statusu. Ponadto regularnie monitoruj swoje inwestycje i dostosowuj strategię w zależności od zmian na rynku i swoich celów.

Pamiętaj, że pasywne przychody nie pojawiają się natychmiast. Bądź cierpliwy i trwaj przy swojej strategii inwestycyjnej przez dłuższy czas, aby osiągnąć stabilne pasywne dochody.

Ile można zarobić inwestując w nieruchomości?

To pytanie, które często nurtuje przyszłych rentierów. Odpowiedź jest złożona i zależy od wielu czynników, w tym lokalizacji nieruchomości, rodzaju nieruchomości, strategii wynajmu i aktualnej sytuacji rynkowej. Jednak przyjrzyjmy się przykładowemu scenariuszowi, który pokazuje, że inwestowanie w nieruchomości może być opłacalne.

Załóżmy, że inwestujesz w apartament w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji, na przykład w górach lub nad morzem. Cena takiego studia wynosi 400 000 złotych. Wybierasz strategię wynajmu krótkoterminowego, co pozwala na uzyskiwanie wyższych stawek za nocleg w okresach sezonowych.

Przy założeniu, że w ciągu roku udaje się wynająć mieszkanie na 60% dni (co jest realistycznym scenariuszem w atrakcyjnych turystycznie miejscach), a stawka za nocleg wynosi średnio 350 złotych. Po odjęciu kosztów zarządzania np. w wysokości 100 zł, możesz obliczyć roczny dochód:

(250 zł/dzień * 0,60 * 365 dni) = 54 750 złotych rocznie.

Historicznie rzecz biorąc, wartość nieruchomości ma tendencję do wzrostu. Załóżmy, że nieruchomość ta zyskuje na wartości o 5% rocznie. To oznacza, że po roku jej wartość wzrośnie o 20 000 złotych.

Dochód z wynajmu (54 750 zł) plus wzrost wartości nieruchomości (20 000 zł) daje łączny zysk na poziomie 74 750 złotych w ciągu roku.

Teraz ważne jest zauważenie, że im więcej inwestycji w nieruchomości posiada inwestor, tym większe są jego potencjalne zyski. Posiadając kilka nieruchomości na wynajem, można skumulować dochody z kilku źródeł, co może zapewnić stabilny strumień pasywnych przychodów.

Warto zaznaczyć, że każda inwestycja niesie ze sobą pewne ryzyko, a wyniki mogą się różnić w zależności od okoliczności. Dlatego też zawsze zaleca się dokładne badania rynku i konsultacje z doświadczonymi inwestorami przed podjęciem decyzji.

Komu powierzyć zarządzanie nieruchomością inwestycyjną?

Rentier w swoim założeniu nie musi pracować i zajmować się swoimi nieruchomościami. Może skorzystać z usług firm zarządzających najmem. Takie firmy zajmują się codziennym zarządzaniem nieruchomością, od obsługi klienta po utrzymanie techniczne. W zamian za to pobierają opłaty, ale pozwalają inwestorowi cieszyć się pasywnymi przychodami bez konieczności codziennego nadzoru nad nieruchomościami.

Wnioski

Stanie się rentierem i osiągnięcie pasywnych przychodów wymaga edukacji, delegowania zadań na innych,  planowania, dyscypliny i cierpliwości. Jednak to może być droga do finansowej niezależności i spokoju ducha, pozwalając Ci cieszyć się życiem, mając pewność finansową.