Szklarska Poręba to największa miejscowość turystyczna Sudetów, nazywana miastem Ducha Gór. Świeradów-Zdrój natomiast słynie z uzdrowiskowego klimatu. Oba miasta są chętnie odwiedzane podczas ferii. Nie zawsze jednak ze względu na warunki pogodowe, jest odpowiednia pora na szusowanie po stokach. Warto dowiedzieć się jakie są tam inne atrakcje, aby brak śniegu nie pokrzyżował urlopowych planów.

Szklarska Poręba – miasto Ducha Gór

Szklarska Poręba to urocze miasto w powiecie karkonoskim na Dolnym Śląsku. Położone jest w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów: Kamieńczyka i Szklarki. Ma specyficzny mikroklimat, bo znajduje się na wysokości 440–886 m n.p.m. Jest otoczone górami:  Szrenicą (1362 m n.p.m.), Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.).

Aurę, która tu panuje można porównać do klimatu alpejskiego w miejscowościach położonych na wysokości 2000 m n.p.m. Mają w tym swój udział  torfowiska Gór Izerskich i częste wiatry przy jednocześnie zróżnicowanym ukształtowaniu terenu.

Każdego, kto planuje tu przyjechać, powinna zainteresować ponad 1000-letnia legenda Ducha Gór, który miał w swym władaniu całe Karkonosze. Liczyrzepa doczekał się nawet 200 prac naukowych na swój temat. W mieście można odnaleźć wiele rzeźb Ducha Gór, w tym odsłonięty 13 lat temu pomnik nawiązujący do pierwszego znanego przedstawienia Ducha Gór autorstwa Martina Helwiga.

Miasto stanowi doskonałą bazę  na zimowe wyjazdy. Najzimniej jest tu w styczniu i lutym – średnie miesięczne wynoszą –2,9 °C i –2,4 °C. Liczne atrakcje czynią ze Szklarskiej Poręby miejsce, wyjątkowo turystyczne. Znajduje się tu wiele miejsc, które warto odwiedzić, a także takie, które stanowią doskonałą bazę do uprawiania zimowych sportów.

Szklarska Poręba – sporty zimowe

Szklarska Poręba jest cenionym  ośrodkiem sportów zimowych. Są tu wyjątkowo dobre warunki ze względu na fakt, że pokrywa śnieżna zalega tu średnio przez 110 dni w roku. Centrum narciarstwa zjazdowego stanowi masyw Szrenicy. Tam właśnie można skorzystać z wyciągu Ski Arena Szrenica, na którą składają się kolejki krzesełkowe na Szrenicę oraz wyciągi: „Baby Lift”, „Ściana”, „Hala Szrenicka”,  „Świąteczny Kamień”. Można pokonywać trasy o różnorodnym poziomie trudności. Łatwe trasy przeznaczone dla dzieci i początkujących narciarzy to Puchatek i Hala Szrenicka, a te trudniejsze to: Lolobrygida i Śnieżynka. Zaawansowani miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać z najtrudniejszej trasy FIS. Jest to jedna z 11 tras zjazdowych oznaczona kolorem czarnym, ze słynną ścianą – najbardziej stromym fragmentem trasy narciarskiej w Polsce.

Szklarska Poręba ma również najlepsze w Europie Środkowej trasy narciarstwa biegowego. Jest ich aż ponad 150 km. Właśnie tu odbywa się jedna z największych imprez w Europie – Bieg Piastów.

Szklarska Poręba – atrakcje dla małych i dużych

Ta urocza miejscowość w Sudetach ma wiele do zaoferowania w kwestii wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić. Przede wszystkim są to Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Złoty Widok, Chybotek i Krucze Skały. To największe naturalne atrakcje Szklarskiej Poręby, których nie można pominąć. Warto również odwiedzić  Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery oraz Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W czasie ferii odbywają się tu bezpłatne zajęcia, a w programie jest między innymi poszukiwanie tropów zwierząt, czy  zajęcia z orientacji w terenie.

W tej uroczej miejscowości znajduje się również Muzeum Mineralogiczne (z największym w Polsce samorodkiem złota). Pozostając w klimacie muzeów, zaleca się odwiedzić jeszcze Muzeum Sentymentów w pobliskich Kowarach. W ten sposób można się w jednej chwili przenieść kilka dekad w przeszłość i ponownie poczuć oddech PRLu na własnej skórze.

Jeżeli te atrakcje okażą się niewystarczające, to trzeba wiedzieć, że jest ich jeszcze wiele. Ciekawie można spędzić czas w Zaczarowanym Ogrodzie Ducha Gór – najwyżej w Polsce położonym iluminowanym ogrodzie. Na spacer można wybrać się w kierunku Skweru Radiowej Trójki, a przede wszystkim trzeba odwiedzić Leśną Hutę, gdzie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. To bardzo ciekawe doświadczenie, dla małych i dużych.

Nieopodal Szklarskiej Poręby znajduje się Zakręt śmierci. Na wysokości 775 m n.p.m., droga zatacza łuk prawie 180′, co jest nie lada wyzwaniem dla kierującego pojazdem. Z tego powodu doszło tam do wielu wypadków, a najtragiczniejszy z nich wydarzył się w 1945, kiedy w przepaść spadło kilka radzieckich ciężarówek wraz z żołnierzami.

Chcąc zapewnić rozrywkę najmłodszym, warto udać się do Świata Kolejek, gdzie można spotkać bohaterów ze znanych bajek i filmów, ale przede wszystkim jest to odpowiednie miejsce dla fanów pojazdów szynowych. Park Dinozaurów to kolejne miejsce, gdzie dzieci nie będą się nudzić. Jeśli w planie będzie jazda na łyżwach i jazda na karuzeli, to odpowiednim do tego miejscem w Szklarskiej Porębie będzie Rodzinny Park Rozrywki Esplanada. Można wybrać się jeszcze do oddalonych o około 20 minut jazdy samochodem Term Cieplickich, w których jest szansa się ogrzać po wyczerpującym dniu na stoku.

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to wyjątkowo piękne miasto –  nie mniej niż Szklarska Poręba.  Również znajduje się w województwie dolnośląskim, jednak w powiecie lubańskim. Malownicza miejscowość położona jest w sercu Gór Izerskich na wysokości od 450 do 650 m. n.p.m. Miasto cechuje przede wszystkim podgórski klimat i bogate zasoby naturalnych surowców leczniczych, takich jak wody mineralne, wody radonowe.

Jest miejscem często odwiedzanym przez kuracjuszy, ze względu na złoża borowiny umożliwiające leczenie chorób reumatycznych, ginekologicznych i narządów ruchu. Natomiast radoczynne wody są używane zarówno do picia, jak i do kąpieli. Można ich skosztować w uzdrowiskowej Pijalni Wód Mineralnych w hali pełnej egzotycznej roślinności w centrum miasteczka.

Świeradów-Zdrój – raj dla narciarzy

Do Świeradowa-Zdroju licznie przybywają kuracjusze, ale również miłośnicy sportów zimowych.  Na zboczu najbardziej rozpoznawalnego w Świeradowie-Zdroju Stogu Izerskiego, funkcjonuje Ośrodek Ski & Sun. W 2008 roku została tu wybudowana imponująca kolej gondolowa. Zimą korzystają z niej główne narciarze, aby dostać się na początek oświetlonej nartostrady o długości 2,5 km. Dla młodszych dzieci jest to bardzo wygodne, bo nie ma obawy, że coś się wydarzy podczas wysiadania. Dzięki tej wygodzie w ogóle nie trzeba się martwić, jak dostać się z dziećmi na stok. Podjazd gondolą trwa około 10 minut, w trakcie których można rozkoszować się pięknym widokiem.

Na szczycie można  skorzystać z oferty gastronomicznej schroniska i dalej uraczać się widokami.  Można również korzystać z urozmaiconych dwóch torów saneczkowych oraz wyciągów narciarskich, m.in.  Barbara, Bajtek, Bambino-Ski, Flins-Express. Są odpowiednie zarówno dla wprawionych narciarzy, jak i najmłodszych, stawiających pierwsze kroki w sportach zimowych.

Świeradów-Zdrój – przyjemności dla duszy

Po aktywnym wypoczynku można skorzystać z niejednej atrakcji, która jest dostępna w Świeradowie-Zdroju. To przede wszystkim spacery po uzdrowiskowej części miejscowości i Parku Zdrojowym. Warto odwiedzić Pracownię Pierników, gdzie można je samemu przyrządzać. O ile pogoda na to pozwoli, można również wybrać się na kulig prawdziwymi saniami ciągniętymi przez konia.

W Świeradowie-Zdroju są miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić. To przede wszystkim Skała Herkulesa, Wodospad Kwisa i Polana Izerska. Dla osób, które lubią oglądać ładne widoki nie może zabraknąć na liście wieży widokowej na Młynicy, a szczególnie wieży sky walk, która dostarczy adrenaliny nawet najbardziej wymagającemu podróżnikowi. Rozpościera się z niej niesamowity widok na okolicę, i jest idealnym miejscem do pamiątkowych zdjęć.

Wieczorem po dniu pełnym wrażeń, można skorzystać z bogatej oferty Aquaparku. Obiekt wyposażony jest w liczne atrakcje rekreacyjne i zabiegowe, takie jak: basen rekreacyjny ze zjeżdżalnią pontonową, zjeżdżalnię zwykłą, huśtawkę wodną, gejzery, basen solankowy, leżankę z masażem wodno-powietrznym, dysze z masażami, sauny parowe, saunę suchą oraz łąkę solarną.

Własny apartament w Szklarskiej Porębie lub w Świeradowie Zdrój

Turyści, którzy tu licznie  przybywają, często spotykają się z ograniczoną podażą ofert noclegowych. Dobre hotele i przyjemne pensjonaty są wynajmowane z dużym wyprzedzeniem. Dlatego warto rozważyć zakup apartamentu, aby zyskać na inwestycji w wynajem, a jednocześnie za darmo korzystać z własnego lokum w wyznaczonym przez siebie terminie.